Jubileusz prof. dr. hab. Antoniego Grodzickiego
Profesor dr hab. Antoni Grodzicki - absolwent Wydziału MatFizChem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapalony pszczelarz, nauczyciel, wspaniały człowiek.
Studia ukończył w 1959 r. wykonując pracę magisterską pod kierunkiem prof. Antoniego Basińskiego. Po ukończeniu studiów został zatrudniony w Katedrze Chemii Nieorganicznej gdzie w 1967 r. obronił pracę doktorską, której promotorem był prof. Antoni Swinarski. Po uzyskaniu stopnia doktora odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Montpellier. Po powrocie z Francji w roku 1971 rozpoczął nową tematykę badawczą w obszarze chemii strukturalnej związków koordynacyjnych metodami spektroskopii IR i Ramana, czego owocem była habilitacja w roku 1980. W latach 1994 – 2005 Profesor kierował Katedrą Chemii Nieorganicznej przyczyniając się do jej rozwoju, a szczególnie metod magnetycznych badania związków koordynacyjnych. Profesor współpracował z Uniwersytetem w Montpellier oraz Uniwersytetami we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Lublinie. Na dorobek naukowy Profesora składa się 157 pozycji, w tym: publikacje, książki, rozdziały w książkach i patenty.
W pamięci pracowników i studentów Zakładu Chemii Nieorganicznej pozostają słynne seminaria wyjazdowe na ranczu profesorostwa Grodzickich w Osieku. Profesor lubi ludzi, w każdym człowieku dostrzega jego wyjątkowość. Integruje, posiada niebywałe poczucie humoru. Słynne są opowieści Pana Profesora z czasów powojennych, studiów i późniejsze. Pomimo wielu nie zawsze wesołych kolei losu Profesor był i jest życzliwym, dobrym człowiekiem i mentorem naukowym.
Profesor jest osobą o niezwykle wysokiej, niestety rzadko już dziś spotykanej kulturze osobistej, to po prostu dżentelmen, zawsze z wielkim szacunkiem traktujący wszystkich ludzi, niezależnie od pozycji zawodowej czy zajmowanego stanowiska. Takim pamiętamy Go z czasów studenckich, i późniejszych, kiedy mieliśmy zaszczyt pracować w kierowanej przez Niego Katedrze czy grupie badawczej. Profesor zawsze dbał o dobro studentów i pracowników. Zawsze można było liczyć na wsparcie Pana Profesora, a w razie potrzeby, obronę w słusznej sprawie.